Popoludnie v múzeu

Dátum: 29.09.2019 14:00
Lokalita: Dom ľudovej kultúry Moravské Lieskové
Typ aktivity: Prehliadka, sprevádzanie
Organizátor: obec Moravské Lieskové a Jednota dôchodcov Moravské Lieskové
Popis:

Po vlaňajšom DEKD začali mávať v Dome ľudovej kultúry v Moravskom Lieskovom pravidelne otvorené každú poslednú nedeľu v mesiaci od 14.00 do 17.00 hod. A pred Vianocami začali robiť výstavy. V decembri staré mince a bankovky, vo februári výrobky zo slamy tety Švehlovej (to boli hotové umelecké diela – bolo 110 rokov od jej narodenia). Od marca tu bola veľmi úspešná výstava Ako sme cestovali. A teraz sa koná výstava Hračky nášho detstva (od 28. 7. 2019 až do konca septembra). Výstava je sprístupnená každú poslednú nedeľu v mesiacoch júl, august, september (iný termín je možný na základe dohody po telefóne), v rámci DEKD bude otvorené 29. 9. 2019 od 14.00 do 17.00 hod.

Múzeum (dnes Dom ľudovej kultúry) v Moravskom Lieskovom vzniklo pred dvadsiatimi rokmi pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Nachádza sa v priestoroch bývalého stoličného domu, ktorý v r. 1821 vyhorel. V r. 1827 budovu odkúpila evanjelická cirkev a zriadila v nej faru. Po vybudovaní novej fary v r. 1931 v týchto priestoroch sídlila pošta s bytom pre poštmajstra. V 70. rokoch 20. storočia postavili v obci novú poštu. V byte zostal bývať poštmajster s rodinou. Po ich smrti budova začala chátrať. V r. 1998 dva týždne pred oslavami 600. výročia obce začali dôchodcovia s rekonštrukciou budovy a zriadením múzea. Dokázali to do osláv za neuveriteľne krátky čas.
Vo vonkajších priestoroch sa nachádza poľnohospodárske náradie. Prvá veľká miestnosť je venovaná spracovaniu a úprave plátna a odevu. V druhej veľkej miestnosti je zariadená sedliacka izba s výstavou kroja. V nasledujúcej malej miestnosti sa nachádzajú kuchynské nádoby a náradie. V poslednej najmenšej miestnosti (bývalej farskej kancelárii) sú vystavené fotografie a dokumentačný materiál o významných osobnostiach pôsobiacich v obci. V múzeu si môžete vypočuť sprievodné slovo, ktoré pre obec Moravské Lieskové nahral herec Josef Abrhám. Je vnukom evanjelického kňaza a dramatika Jozefa Hollého (1879 - 1912), ktorý pôsobil v našej obci v r. 1903 - 1912. K jeho najznámejším divadelným hrám patria Márnotratný syn, Amerikán, Geľo Sebechlebský a Kubo.
Najnovším exponátom je pracovný stôl Jozefa Hollého, ktorý nám darovala manželka jeho vnuka režiséra Martina Hollého ml.
V našej obci sú okrem Jozefa Hollého s manželkou pochovaní i jeho potomkovia:
- dcéra - textilná umelkyňa, dramatička a scenáristka - nár. umelkyňa Elena Holéczyová,
- syn - herec a divadelný režisér - Martin Hollý st.,
- vnuk - filmový a televízny režisér - zasl. umelec Martin Hollý,
- zať - lekár a spisovateľ - Ervín Holéczy (pseudonym Peter Zván).

Obec: Moravské Lieskové
Adresa: Moravské Lieskové 23
Okres: Nové Mesto nad Váhom
GPS súradnice: 48.8183, 17.7967
Kraj: Trenčiansky kraj
Vstupné: Zadarmo
Kontakty:
http://www.moravskelieskove.sk/muzeum-0.html
Ľubica Kusendová
podatelna@moravskelieskove.sk
0908 121 577