Hrady kráľa Mateja

Dátum: 20.09.2019 08:00
Lokalita: Vlastivedné múzeum v Galante
Typ aktivity: Deň otvorených dverí
Organizátor: Vlastivedné múzeum v Galante
Popis:


Deň otvorených dverí pre školy - komentovaná prehliadka múzea s hravými úlohami v súvislosti s výstavou "Hrady kráľa Mateja" (namaľuj portrét kráľa Mateja, oslobodenie princeznej atď.).

Časové rozpätie: 8:00 - 15:00 h. Priroritne určené pre základné, stredné školy a gymnáziá.Je potrebné sa vopred objednať na tel. č. 031/780 55 35.

Výstava „Hrady kráľa Mateja “, ktorú pripravilo Vlastivedné múzeum v Galante v spolupráci s  Maďarským národným múzeom - Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade. Putovná výstava vznikla v roku 2018, ktorý bol v Maďarsku vyhlásený ako pamätný rok kráľa Mateja pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa. Kurátorom výstavy je Gergely Buzás, archeológ a riaditeľ múzea vo Vyšehrade. Výstava v piatich jazykoch  (maďarsky, nemecky, anglicky, slovensky a rumunsky) predstavuje kráľa Mateja a jeho hrady ako reprezentatívne panovnícke sídlo. Matej Korvín (1443  - 1490 ) sa do dejín zapísal ako vzdelaný a osvietený panovník, vďaka ktorému sa rozšíril humanizmus a renesancia, keď v roku 1465 založil v Bratislave Universitu Istropolitanu (známejšiu ako Academia Istropolitana), prvú univerzitu na území Slovenska. Zároveň bol však dobyvateľom a vojenským stratégom, ktorý si musel udržať rešpekt. Hrady mu tak poskytovali nielen strechu nad hlavou, ale zároveň svojou veľkosťou a výzdobou prezentovali jeho bohatstvo a moc. Okrem hradov sa výstava zameriava na strategicky a historicky významné miesta a ľudí, ktorí ho tvorili a obývali – šľachtu, poddaných a duchovenstvo, aby mal návštevník ucelenú predstavu o živote v 15. storočí. Zaujímavé informácie a dobové fakty sú prezentované prostredníctvom virtuálnych rekonštrukcií a makiet. Okrem samotnej výstavy múzeum usporiadalo aj tematickú výtvarnú súťaž v dvoch kategóriách, ktorej sa zúčastnilo množstvo škôl z celého okolia. Víťazné práce budú súčasťou výstavy a dajú možnosť nazrieť, ako si na rozdiel od odborníkov predstavuje dobu stredoveku mladá generácia.

 

Obec: Galanta
Adresa: Hlavná 976/8, 924 00 Galanta
Okres: Galanta
GPS súradnice: 48.1913, 17.7316
Kraj: Trnavský kraj
Vstupné: Zadarmo
Kontakty:
https://www.muzeum.sk/vlastivedne-muzeum-v-galante.html
Mgr. Andrea Cupal Baricová
vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk
+421 31 780 55 35