DEKD sa konajú každoročne v mesiaci september v kontexte vybranej témy. Akceptovanie témy jednotlivými štátmi je dobrovoľné, rovnako je možné ju upraviť, prípadne organizovať jednotlivé aktivity podľa vlastnej vôle. Viac zistíte na stránke podujatia European Heritage Days.
Téma ročníka 2025 je "Architectural heritage. Windows to the Past, Doors to the Future.", v slovenskej verzii "Architektonické dedičstvo. Okná do minulosti, dvere do budúcnosti.". DEKD oslavujú spoločné dedičstvo Európy, ale aj našu rozmanitosť. Skúmanie bohatej mozaiky kultúr v Európe podporuje dôveru a porozumenie, väčšiu toleranciu a myslenie presahujúce národné hranice. Všetci z toho máme úžitok.
Architektonické dedičstvo ponúka jedinečný pohľad na našu spoločnú históriu a kultúrnu identitu. Jeho štýl, mierku, formu a krásu môžeme oceniť nielen vo veľkých budovách a pamiatkach veľkých miest, ale aj v uliciach a domoch, v ktorých pracujeme a žijeme každý deň.
Zameranie na architektonické dedičstvo v roku 2025 je v súlade s dôležitými výročiami: 50. výročie Európskej charty architektonického dedičstva (1975) a 40. výročie Dohovoru Rady Európy o ochrane architektonického dedičstva (Granadský dohovor) (1985). Tieto spolu s Farským dohovorom z roku 2005 zdôrazňujú, že architektonické dedičstvo je kľúčovou súčasťou spoločnej histórie Európy a identity miestnych komunít. Ochrana a zachovanie tohto dedičstva je nevyhnutné. Väčšina krajín má plánovacie systémy na ochranu významných budov dedičstva, najmä tých, ktoré majú národný alebo medzinárodný význam. Ochrana historických budov je však často náročná, najmä v mestách, kde je tlak na rozvoj vysoký a verejné financovanie je obmedzené. Zoči-voči týmto tlakom je ešte ťažšie chrániť budovy s miestnym významom. Zvyšovanie povedomia verejnosti je nevyhnutné na prekonanie týchto výziev.
Téma môže byť spracovaná podľa funkcie objektov, napríklad cirkevná, komerčná, industriálna, ľudová architektúra a iné. Alebo môže vychádzať z architektúry reprezentujúcej rôzne historické obdobia a štýly. Zaujímavé by bolo predstavenie témy prostredníctvom práce architektov, nielen známych a významných, ale aj regionálnych, ktorých prínos si zaslúži viac uznania. Ďalším zaujímavým uhlom by mohlo byť skúmanie materiálov používaných v budovách. Napríklad kameň z miestnych zdrojov nám môže povedať o geológii oblasti a histórii miestnych lomov. Keď budovy obsahujú exotické materiály, ako je mramor, môže to zdôrazniť historické súvislosti, ako je obchod, dobývanie alebo pohyb migrujúcich pracovníkov. Oslava rôznorodej architektúry v akomkoľvek regióne – či už v meste, na dedine, alebo na vidieku – odhaľuje veľa príbehov o ľuďoch a miestach. Tieto príbehy môžu siahať od významných historických udalostí až po osobné spomienky. Aj keď budova nie je oficiálne uznaná ako kultúrne dedičstvo, stále môže mať veľkú hodnotu pre komunitu, či už pre svoju funkciu, dekoratívnu krásu alebo spojenie s konkrétnymi ľuďmi alebo udalosťami. Je tiež dôležité si uvedomiť, že architektonické dedičstvo nie je len o mestských pamiatkach. Vidiecka architektúra, ako sú farmy a poľnohospodárske budovy, je často prehliadaná, ale zohráva kľúčovú úlohu pri definovaní krajiny a rozprávaní príbehu o poľnohospodárskom dedičstve regiónu.
Aký význam má architektonické dedičstvo v miestnych komunitách? Každá dedina, mesto a mesto má svoje vlastné architektonické dedičstvo, ktoré odráža miestnu históriu, kultúru a hospodárstvo. Komunity si vážia svoje obľúbené ulice, budovy, pamätníky a sochy, ktoré pripomínajú významné udalosti, slúžia ako miesta stretnutí a zlepšujú kvalitu životného prostredia a každodenného života. Môžu mať hlboký osobný význam, ale sú dôležité aj pre kolektívnu pamäť. Materiálne architektonické prvky, ako sú rezbárske práce, dvere alebo zábradlia, môžu rozprávať rôzne príbehy. Hoci sú budovy vyrobené z kameňa, tehál alebo drevených konštrukcií, sú tiež silnými symbolmi kultúrnej identity a spájajú nás s miestnymi, národnými a medzinárodnými históriami. Mali by sme tiež spomenúť aj miesta spojené s bolestivou alebo spornou históriou, ako sú vojny, utláčateľské režimy, kolonizácia alebo prenasledovanie. Aj keď sa o zmysle týchto lokalít stále rokuje a často sú zanedbávané alebo skryté, zaslúžia si uznanie a zachovanie. Pomáhajú nám poučiť sa z minulosti, podporujú sociálny dialóg a presadzujú demokratické hodnoty. Archeológia prispieva k nášmu chápaniu architektonického dedičstva. Ruiny poukazujú na napätie medzi ľudským vplyvom a obnovou prírody. Uchvacujú nás tým, že stelesňujú boj medzi prežitím a plynutím času. Dni európskeho dedičstva poskytujú komunitám príležitosti na prezentáciu budov, ktoré si cenia a ktoré si cenili v minulosti, či už ide o veľkolepé návrhy alebo jednoduché funkčné stavby. Kým návštevníci obdivujú remeselnú zručnosť historických budov, možno nepoznajú príbehy za kamennými či tehlovými fasádami. Udalosti sa odohrávajú v prostredí nášho vybudovaného prostredia. Budovy okolo nás hostili životy politikov, básnikov, umelcov a slávnych architektov. Zároveň sú dôležité architektonické stavby založené na udalostiach, akými sú konflikt, vynález a viera, alebo sú ich dôsledkom. Dni európskeho dedičstva zamerané na architektonické dedičstvo poskytujú ideálnu príležitosť podeliť sa o pôsobivú škálu príbehov.
Viac sa dozviete v brožúre European heritage days 2025
Znenie tém na najbližšie obdobie v anglickom jazyku:
Zdroj: EHD