Nedeľné popoludnie v Dome ľudovej kultúry

Dátum:
26.09.2021 14:00 - 16:00
Typ aktivity: Výstava, expozícia, vernisáž
Stručná charakteristika: Dom ľudovej kultúry Moravské Lieskové, ľudová architektúra, zapojila obec Moravské Lieskové do DEKD v roku 2018. Odvtedy majú pravidelne otvorené každú poslednú nedeľu v mesiaci od 14.00 do 16.00 hod.
Popis:

Múzeum (dnes Dom ľudovej kultúry) v Moravskom Lieskovom vzniklo v roku 2000 pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Nachádza sa v priestoroch bývalého stoličného domu, ktorý v r. 1821 vyhorel. V r. 1827 budovu odkúpila evanjelická cirkev a zriadila v nej faru. Po vybudovaní novej fary v r. 1931 v týchto priestoroch sídlila pošta s bytom pre poštmajstra. V 70. rokoch 20. storočia postavili v obci novú poštu. V byte zostal bývať poštmajster s rodinou. Po ich smrti budova začala chátrať. V r. 1998 dva týždne pred oslavami 600. výročia obce začali dôchodcovia s rekonštrukciou budovy a zriadením múzea. Dokázali to do osláv za neuveriteľne krátky čas. Vo vonkajších priestoroch sa nachádza poľnohospodárske náradie. Prvá veľká miestnosť je venovaná spracovaniu a úprave plátna a odevu. V druhej veľkej miestnosti je zariadená sedliacka izba s výstavou kroja. V nasledujúcej malej miestnosti sa nachádzajú kuchynské nádoby a náradie. V poslednej najmenšej miestnosti (bývalej farskej kancelárii) sú vystavené fotografie a dokumentačný materiál o významných osobnostiach pôsobiacich v obci. V múzeu si môžete vypočuť sprievodné slovo, ktoré pre obec Moravské Lieskové nahral herec Josef Abrhám. Je vnukom evanjelického kňaza a dramatika Jozefa Hollého (1879 - 1912), ktorý pôsobil v našej obci v r. 1903 - 1912. K jeho najznámejším divadelným hrám patria Márnotratný syn, Amerikán, Geľo Sebechlebský a Kubo. Najnovším exponátom je pracovný stôl Jozefa Hollého, ktorý nám darovala manželka jeho vnuka režiséra Martina Hollého ml. V našej obci sú okrem Jozefa Hollého s manželkou pochovaní i jeho potomkovia: - dcéra - textilná umelkyňa, dramatička a scenáristka - nár. umelkyňa Elena Holéczyová, - syn - herec a divadelný režisér - Martin Hollý st., - vnuk - filmový a televízny režisér - zasl. umelec Martin Hollý, - zať - lekár a spisovateľ - Ervín Holéczy (pseudonym Peter Zván).

Lokalita: Dom ľudovej kultúry
Adresa: Moravské Lieskové 23
Obec: Moravské Lieskové
Okres: Nové Mesto nad Váhom
Kraj: Trenčiansky kraj
Vstupné: Zadarmo
Sprístupnenie lokality pre verejnosť: Priestory sú sprístupnené verejnosti špeciálne pre túto aktivitu
Organizátor: obec Moravské Lieskové a Jednota dôchodcov Moravské Lieskové
Kontakty:
Ľubica Kusendová
podatelna@moravskelieskove.sk